Skoč, křídla roztáhneš cestou. (Ray Bradbury)

Přijímací řízení na střední školy

Přijímací řízení ke vzdělávání ve středních školách pro školní rok 2012/2013

po novele školského zákona č. 472/2011 Sb., která nabyla účinnosti dne 1. 1. 2012

Informace k přijímacímu řízení

Uchazeči mohou podávat dvě přihlášky pro první kolo přijímacího řízení. Přihlášky podávají uchazeči nebo u nezletilých jejich zákonní zástupci přímo k rukám ředitelů středních škol, a to do 15. března 2012. U oborů s talentovou zkouškou již byly podány k rukám ředitelů středních škol do 30. listopadu 2011.

Upozorňujeme na připravovanou novelu vyhlášky č. 671/2004 Sb., která stanoví termín konání přijímacích zkoušek jak pro denní, tak i ostatní formy vzdělávání, včetně nástavbového studia od 22. do 30 dubna 2012 - prozatím uvádíme v závorkách.

Pokud se přijímací zkouška v 1. kole koná, ředitel školy ukončí hodnocení uchazečů do 3 pracovních dnů po termínu stanoveném pro přijímací zkoušky. Podle výsledků dosažených jednotlivými uchazeči při přijímacím řízení stanoví ředitel školy jejich pořadí a zveřejní seznam přijatých uchazečů a nepřijatým uchazečům nebo zákonným zástupcům nezletilých nepřijatých uchazečů odešle rozhodnutí o nepřijetí.

Pokud se přijímací zkouška v 1. kole přijímacího řízení nekoná, zveřejní ředitel školy seznam přijatých uchazečů a nepřijatým uchazečům nebo zákonným zástupcům nezletilých nepřijatých uchazečů odešle rozhodnutí o nepřijetí v termínu od 22. dubna do 7. května 2012 (od 22. do 30. dubna 2012).

Seznam přijatých uchazečů (pod přiděleným registračním číslem) se zveřejňuje na veřejně přístupném místě ve škole a též způsobem umožňujícím dálkový přístup, a to alespoň na dobu 15 dnů.

Zveřejněním seznamu se považují rozhodnutí, kterými se vyhovuje žádostem o přijetí ke vzdělávání, za oznámená - již se nedoručují uchazečům nebo u nezletilých jejich zákonným zástupcům.

K potvrzení úmyslu uchazeče stát se žákem příslušného oboru vzdělání na dané střední škole slouží zápisový lístek - netýká se nástavbového studia, zkráceného studia a jiné než denní formy vzdělávání.

Uchazeč, který je žákem základní školy, obdrží zápisový lístek na této základní škole, a to nejpozději do 15. března, nebo do 30. listopadu v případě, že podává přihlášku do oboru vzdělání s talentovou zkouškou.

V ostatních případech vydá na žádost uchazeče nebo jeho zákonného zástupce zápisový lístek krajský úřad příslušný podle místa trvalého pobytu uchazeče, u cizinců dle místa pobytu na území České republiky, případně sídla školy, kam se uchazeč hlásí, pokud na území České republiky nepobývá. Při vydávání zápisového lístku ověří krajský úřad totožnost uchazeče nebo jeho zákonného zástupce.

Svůj úmysl vzdělávat se v dané střední škole potvrdí uchazeč nebo zákonný zástupce nezletilého uchazeče odevzdáním zápisového lístku řediteli školy, který rozhodl o jeho přijetí ke vzdělávání, a to nejpozději do 10 pracovních dnů ode dne oznámení rozhodnutí. Zápisový lístek se také považuje za včas odevzdaný, pokud byl v této lhůtě předán k přepravě provozovateli poštovních služeb.

Nepotvrdí-li uchazeč nebo zákonný zástupce nezletilého uchazeče odevzdáním zápisového lístku úmysl vzdělávat se ve střední škole, zanikají posledním dnem lhůty pro odevzdání zápisového lístku právní účinky rozhodnutí o přijetí tohoto uchazeče ke vzdělávání v dané střední škole.

Zápisový lístek může uchazeč uplatnit jen jednou; to neplatí v případě, že uchazeč chce uplatnit zápisový lístek na škole, kde byl přijat až na základě odvolání proti nepřijetí ke studiu.

V dalších kolech přijímacího řízení není počet přihlášek omezen.

Krajský úřad zveřejňuje přehled středních škol s údaji o počtu volných míst v jednotlivých oborech vzdělání a formách vzdělávání (po 1. kole přijímacího řízení), a to i způsobem umožňujícím dálkový přístup.

Termíny:

Obory s talentovou zkouškou

• přihlášku bylo nutné odevzdat řediteli střední školy do 30. listopadu 2011
  • v 1. kole proběhnou talentové zkoušky od 2. do 15. ledna 2012 v pracovní den stanovený ředitelem školy, v případě konzervatoře od 15. do 31. ledna 2012
  • do 10 pracovních dnů ode dne oznámení rozhodnutí o přijetí odevzdat zápisový lístek

Ostatní obory:

Denní forma vzdělávání

• přihlášku odevzdat řediteli střední školy do 15. března 2012 ´
  • v 1. kole proběhnou přijímací zkoušky od 22. dubna do 7. května 2012 (od 22. do 30. dubna 2012) v pracovní den stanovený ředitelem školy
  • tiskopis přihlášky pro denní studium zde: http://www.msmt.cz/file/16058/

Jiné formy vzdělávání (večerní, dálkové, distanční, kombinované)

• přihlášku odevzdat řediteli střední školy do 20. března 2012