Tvůj čas je omezen. Proto ho neztrácej tím, že budeš žít život někoho jiného. (Steve Jobs)

Vzdělání a řemeslo 2006

Každý rok navštěvujeme tuto prezentaci středního školství jako součást Výchovy k volbě povolání.

Žáci druhého stupně naší školy vyrazili v úterý 19. září do Českých Budějovic na exkurzi, která příjemně odstartovala nový školní rok. Nejprve všechny třídy zamířily do českobudějovického planetária, kde nejprve zhlédly zajímavý krátký film o vesmíru, aby se poté přesunuly pod umělou hvězdnou oblohu a vydaly se na procházku mezi souhvězdími. Všichni se tak teoreticky připravili na randění pod širým nebem a jistě budou svého partnera udivovat nabytými znalostmi, až budou v temnotách ukazovat Vlasy Bereniky, Pastýře, Oriona, Labuť nebo Delfína.

Poté jsme se rozdělili. Mladší dvě třídy zamířily do krajského muzea kochat se prameny hmotnými, aby se vzápětí povznesly do ochozu Černé věže. Starší žáci zamířili za brány Výstaviště, kde se prezentovalo střední školství z celé vlasti. V expozicích tiše předly počítače, cvakali roboti, ale ozýval se i zvuk motorové pily a rány do kovadliny. Jsem študovanej, jak někdy slýchám od starších lidí, ale vždycky se mi zasteskne, když vidím, jak ruce řemeslníka opouští krásný hotový výrobek, který jistě dobře poslouží a potěší svého budoucího majitele. My učitelé se léta moříme a naše ruce a srdce stejně opouští jen „polotovar“ – mladý a nezkušený člověk, který svou vůlí může celou naši práci zhatit. Závidím řemeslníkům a vážím si nesmírně těch dobrých. Radím svým žákům, dobře vybírejte. Život je mnohem snazší, když za sebou vidíte a můžete nahmatat výsledky své dobré práce. Ať žije řemeslo!

Obrazovou reportáž z naší cesty za poznáním najdete ve fotogalerii.

excursion