škola, která se nestydí za to, že bývá nazývána vesnickou

Víte že...

Jediný způsob, jak dělat dobře svoji práci, je milovat to, co děláš. (Steve Jobs)

Olympiáda v českém jazyce 2023

Sedm statečných se pustilo do zadání 50. ročníku Olympiády v českém jazyce. Notně zamotalo hlavu těm, kteří při řešení zapeklitých úkolů zjistili, jak košatý a malebný je náš jazyk mateřský. Úskalí jazyka nejlépe překonala, zákruty vybrala a nejvíce bodů nasbírala Aneta Orlová z deváté třídy.
Kdo má češtinu rád, je v ní pečený vařený. Neodbývá ji jen letem světem, protože určitě nestačí věnovat se jí jen jednou za uherský rok. Pak by to také mohlo být jen na svatého Dyndy. Gratulace patří všem, kteří se odvážili poznat své slabosti a nedostatky, aby je mohli překonávat a napravovat.

Pojďme si procvičit své dovednosti, abychom mohli předat dar naší mateřštiny i budoucím generacím.

a) Ze zadané věty vypusťte jedno slovo tak, aby se význam věty nezměnil a věta zároveň zůstala gramaticky správná. Žádné další úpravy neprovádějte.

    Husí peří se používá jako náplň do peřin a polštářů.

b) Do zadané věty přidejte jedno slovo (vybírejte jen ze slov, která už ve větě jsou) tak, aby se význam věty nezměnil a věta zároveň zůstala gramaticky správná. Žádné další úpravy neprovádějte.

    Husí peří se používá jako náplň do peřin a polštářů.

ziva kronika