škola, která se nestydí za to, že bývá nazývána vesnickou

Víte že...

Naučil jsem se být šťastný tím, že jsem své touhy omezoval, místo abych je uspokojoval. (John Stuart Mill)

Brány vesmíru dokořán

S podzimem přichází každý rok čas exkurzí a výprav za poznáním. Letos jsme se v rámci výuky přírodovědy vydali do planetária v Českých Budějovicích, abychom se nechali unést tajemstvím záhadného a nekonečného vesmíru. Náš program trval přibližně dvě hodiny. Virtuálním teluriem nás provedla milá paní lektorka, jejíž vyprávění o tom, proč se střídá den a noc, proč se mění roční období a tvar Měsíce, všechny zaujalo. Dozvěděli jsme se také zajímavé informace o planetách, kometách a ostatních tělesech naší sluneční soustavy. Druhou částí vzdělávacího pořadu byla návštěva samotného planetária. Vstoupili jsme do sálu, usadili se do pohodlných křesel a nad hlavami se nám na sférickém stropě promítal obraz noční oblohy. Díky digitální technologii jsme mohli sledovat denní i noční oblohu se Sluncem, Měsícem, planetami a souhvězdími. Při představě tolika hvězd a slunečních galaxií se mnohým z nás točila hlava a tajil dech. Odcházeli jsme s předsevzetím, že se jednoho večera vydáme pozorovat hvězdy a objevovat souhvězdí, o kterých jsme se právě dozvěděli. Před odjezdem domů jsme se ještě zastavili v oblíbeném rychlém občerstvení, abychom se posilnili a povyprávěli o zážitcích tohoto dne. Cesta domů v pohodlném vlaku uběhla velmi rychle, a tak se již můžeme těšit na naši další výpravu.

Planetarium CB 4 2023