škola, která se nestydí za to, že bývá nazývána vesnickou

Víte že...

Svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého. (John Stuart Mill)

Brány vesmíru dokořán

S podzimem přichází každý rok čas exkurzí a výprav za poznáním. Letos jsme se v rámci výuky přírodovědy vydali do planetária v Českých Budějovicích, abychom se nechali unést tajemstvím záhadného a nekonečného vesmíru. Náš program trval přibližně dvě hodiny. Virtuálním teluriem nás provedla milá paní lektorka, jejíž vyprávění o tom, proč se střídá den a noc, proč se mění roční období a tvar Měsíce, všechny zaujalo. Dozvěděli jsme se také zajímavé informace o planetách, kometách a ostatních tělesech naší sluneční soustavy. Druhou částí vzdělávacího pořadu byla návštěva samotného planetária. Vstoupili jsme do sálu, usadili se do pohodlných křesel a nad hlavami se nám na sférickém stropě promítal obraz noční oblohy. Díky digitální technologii jsme mohli sledovat denní i noční oblohu se Sluncem, Měsícem, planetami a souhvězdími. Při představě tolika hvězd a slunečních galaxií se mnohým z nás točila hlava a tajil dech. Odcházeli jsme s předsevzetím, že se jednoho večera vydáme pozorovat hvězdy a objevovat souhvězdí, o kterých jsme se právě dozvěděli. Před odjezdem domů jsme se ještě zastavili v oblíbeném rychlém občerstvení, abychom se posilnili a povyprávěli o zážitcích tohoto dne. Cesta domů v pohodlném vlaku uběhla velmi rychle, a tak se již můžeme těšit na naši další výpravu.

Planetarium CB 4 2023