Přiznat si, že na něco nemáš, není slabost, ale velká síla. (Radek Jaroš)

Exkurze do Lanového parku Slapy

V rámci projektového dnu Chování za mimořádných událostí jsme 11. 9. 2019 s 8. a 9. třídou navštívili Lanový park Slapy. Lanový park se nachází nedaleko Neveklova v těsné blízkosti Slapské přehrady a nabízí hned několik tras, které jsou rozděleny podle obtížnosti, časové náročnosti a výšky nad zemí. Většina žáků si vybrala Křížovou trasu, která patří mezi ty technicky náročnější a děti se pohybovaly ve výšce 10–15 m nad zemí. Před samotným lezením byly všechny děti řádně proškoleny od lezeckých instruktorů, kteří je potom také doprovázeli po celé trase.

Kromě různých druhů překážek si děti hlavně vyzkoušely, jaké to je, když se musí spoléhat jeden na druhého, pomáhat si během celého procesu a důvěřovat si při vzájemném jištění na trase.

A tady už je malá ochutnávka jejich dojmů:

„Vyrazili jsme na trasu, která se ze začátku jevila trochu děsivě. Po pár překážkách se ale strašidelný zážitek změnil na krásnou procházku ve výšinách stromů.“

„Celkově jsem si exkurzi užil. Z počátku jsme museli překonávat strach, ale přes menší komplikace jsme si to užili. Překážky byly povedené a kreativní. Instruktoři, kteří nám vše vysvětlili, byli milí.“

„Lanový park mě docela překvapil, protože jsem nečekal, že to bude tak vysoko, ale byla to výzva. Instruktoři nás poučili, co dělat a vydali jsme se s kluky na trasu. Vše jsme zvládli a jeli jsme domů s radostí, že se to všem povedlo.“

„Když jsme přijeli na parkoviště, dost mě zarazilo, kde jsme vystoupili. Byli jsme v lese a lanový park byl celý pověšený na stromech. Jako první lezli deváťáci a osmáci se šli projít po okolí. Trochu jsme se najedli a potom začalo školení na lanovou dráhu. Nejdřív jsme vyplnili papíry o bezpečnosti na dráze a pak jsme dostali přilby, sedáky a karabiny. Instruktor byl v bezvadné náladě a trénink probíhal hladce. Vytvořili jsme dvojice kvůli jištění a šli jsme na dráhu. Celá trasa byla dost náročná, byla na ní spousta překážek a všichni jsme si to užili.“

„Když jsme začínali Křížovou trasu, byl jsem docela ve stresu. První překážka byl sjezd, který jsme zvládli a potom jsme šli na opravdové lezení. Tenhle exkurze se mi hodně líbila.“

„Jakmile jsme si prošli trasy a viděla jsem, co mě čeká, tak už jsem kamarádku začala přemlouvat, abychom šly na tu méně náročnou trasu, protože jsem se bála. Nakonec jsme to zvládly. Velice mě to překvapilo a spoustu jsem se toho naučila. Kdybych u sebe neměla svou kamarádku, která mě povzbuzovala, byla bych tam ještě dnes. Bylo hezké, že i paní učitelky mě povzbuzovaly a myslím, že když tam půjdu s taťkou, tak už se příště tolik bát nebudu.“

„Lanový park mě příjemně překvapil. Lezla jsem s jednou deváťačkou, což bylo super. Nejhorší překážka byla skateboard, který se začal hýbat, sotva jste se ho dotknuli. Jinak to bylo skvělé a jela bych tam rozhodně znova.“

„Při lezení jsme byli stále zabezpečeni a jištěni. Některé překážky byly velmi obtížné, tak se nám trochu rozklepala kolena, ale jako stateční žáci jsme tyto překážky zdolali a dostali jsme se na plošinu, kde jsme si mohli oddychnout.“

„Já jsem byla ve dvojici se svou kamarádkou Janou. Obě se výšek nebojíme, ale tréma, která na nás šla, byla nepředvídatelná. Bály jsme se, že spadneme, ale zároveň jsme se neskutečně těšily, až si to budeme moci vyzkoušet. Vůbec jsem si nedokázala představit, jak náročné to bude.“

Lanove centrum Slapy1Lanove centrum Slapy2