Kéž by nám Pán Bůh všeliké to vlastenčení z huby do rukou vraziti ráčil! (Karel Havlíček Borovský)

Na kole bezpečně

V úterý 22. října proběhl projektový den zaměřený na dopravní výchovu. Nazvali jsme jej Na kole bezpečně. Praktická jízda obcí musela být pro některé žáky nezapomenutelným zážitkem – zkouškou ohněm. My učitelé a rodiče dohlížející na bezpečnost dětí v provozu jsme si připravili nervydrásající divadlo. Kolik žáků školou povinných počínaje třetí třídou až do deváté neovládá dostatečně jízdu na kole! Neudrží se na něm při řízení jednou rukou, kličkují a neumí měnit převody. Připomnělo mi to bohorovný klid některých rodičů, jejichž „kujíšek kjásně žvatjá a pfesto hujá do škoji“. Chcete, aby vaše děti od počátku zažívaly ve škole úspěchy a dobře odstartovaly svou školní docházku? Naučte je včas mluvit! Chcete pro své děti bezpečí v běžném provozu i na cyklistických stezkách? Učte je jezdit na kole! Nejvíc chyb dělají cyklisté, kteří neovládají svůj stroj. Zmatkují, zastavují, když je míjí auto, vjíždějí na krajnici i odstavné plochy a nedokáží řešit složité dopravní situace, protože se musí příliš soustředit na to, aby z kola nespadli. Ukázání změny směru jízdy berou buď jako artistické číslo s co nejdelší výdrží, i když za nimi nic nejede, nebo by jejich mávnutí rukou nezaregistroval ani bystrozraký za volantem. Nic není přirozené, nic zvládnuté. Projektový den jednou do roka opravdu nestačí. Škola může učit a opakovat pravidla, ale výsada naučit děti s nadšením sportovat a ukázat jim svět ze sedla ocelového oře zůstane vždy rodičům. A i kdyby rodiče nikdy na kole neseděli a jediným sportem pro ně byl výlet do nákupního centra, pak jsou to stále oni, kteří mají právo svým dětem organizovat volný čas. Na tabletech se naše děti bezpečně jezdit na kolech nenaučí. Ale mnohé z těch dovedností se jim pak budou hodit při řízení motorových vozidel. Škola rodiče nenahradí, ale vždy je připravena podpořit jejich snahu o rozvoj a růst dětí.
Nesmím zapomenout poděkovat rodičům, kteří s námi pokračují v projektu Dejte přednost dětem a pomohli nám v organizaci praktické části projektového dne. Bez jejich pomoci bychom nedokázali připravit projektový den v takovém rozsahu.

trafficday2013